Honey Hopes~
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Eğlencenin Şeker Dükkanı ! *-*

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

+3
Car*
Elanie
Flawed
7 posters
YazarMesaj
Flawed
Etkin Üye
Flawed

MesajKonu: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptySalı Şub. 02, 2010 8:29 am

Rekordan rekora koşan James Cameron imzalı Avatar filminin bir çok bilim kurgu romanından ve resimlerden birebir alıntı içerdiği konuşuluyor...

Avatar’ın konusunun, Sovyet dönemine ait bilim-kurgu romanına benzerliği ‘çalıntı’ iddialarına neden oldu.

Strugatsky kardeşlerin Noon Universe’ serisinin kahramanları Avatar’dakilere oldukça benziyor. Avatar’ın yönetmeni Cameron ise ‘intihal’ iddialarını reddediyor.

James Cameron’un filmi Avatar, Pandora adlı bir gezegende yaşayan Na’vi ırkını anlatıyor. Yemyeşil Pandora, Strugatsky’lerin kitabında da geçiyor. Film de kitap da 22. yüzyılı konu ediniyor. Cameron’un Na’vi’si ise kitapta Nave olarak geçiyor.

İddialar bununla da bitmiyor. Roger Dean adlı ressamın resimlerinden birebir alıntılar içerdiği düşünülen filmle ilgili en büyük eleştiri, ilham alınmışsa bile bu yazar ve ressamların adından neden bahsedilmediği ve yönetmenin bu iddaları neden kabul etmediği üzerine ..
Elanie
Admin
Elanie

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptySalı Şub. 02, 2010 11:02 am

Benim bildiğim kadarıyla Cameron bu senaryo fikrini 1995'te oluşturmuştu.
Alıntı olduğunu sanmıyorum ama cidden çok benziyorlar.
http://honeyhopes.yetkinforum.com
Car*
Havalı Üye
Car*

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptySalı Şub. 02, 2010 2:51 pm

Vay be benzerlikler inanılmaz gerçekten
ama bende deryanın dediği şekilde duymuştum Avatar Çalıntı mı? 430621
*Cherry :)
Alışıyor
*Cherry :)

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptySalı Şub. 02, 2010 7:30 pm

Evet resimleri bende gördüm gerçekten birbirinin aynısı. Film güzel . En azından şurdan şurdan etkilenilmiştir ya da bi teşekkür iyi olurdu.
chelseasmile
Admin
chelseasmile

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptySalı Şub. 02, 2010 9:14 pm

Imm eger ki boyle bir durum varsa, Cameron ödülünü falan paylasmak istememis oladabilir, insanoglu sonuçta.. Avatar Çalıntı mı? 97212
Her neyse tesekkurler.
http://laineyhasablackheart.blogspot.com
moonse.
Etkin Üye
moonse.

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptyPerş. Şub. 04, 2010 9:54 pm

Bu filmdeki emek ve başarı o filmle kıyaslanamıyacak sekilde büyük bence.
Alınmışsa bile Daha güzel olmuş .D
Jass~
Havalı Üye
Jass~

MesajKonu: Geri: Avatar Çalıntı mı?   Avatar Çalıntı mı? EmptyPerş. Şub. 04, 2010 11:49 pm

Bu açıklamaları Okan B.'nin programında da görmüştüm.
Ressamın resimleriyle Avatar'daki bazı yerlerin resimleri gösterildi ve ben gerçekten çok benzettim resimleri.
Ama Avatar'ın gişesini düşürmek için yapılan pek çok uyduruk haber var. Onlardan biri de bu olabilir.
Bilemiyorum. Teşekkürler.

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-